Used 2021 Keystone RV Raptor 356 Toy Hauler Fifth Wheel
Keystone Raptor toy hauler 356 highlights:
- Full and Half Bath
- 11' Separate Garage
- Dual Entry
- Loft with Twin Bed
- Electric Bunk
- Island with Flip-Up Stools
For a spectacular getaway each and every time you hit the trails, you need this Raptor toy hauler! The 11' separate garage with its electric bunk, dual opposing sofas, half bathroom, and second entry door will allow your guests to have their own retreat each night. You will find the queen-size bed in the front master suite to be your favorite place to relax for the evening. Even your child will have a place to call their own with the loft. For a midnight snack or a late-night movie, you can gather on the four-seat recliner or flip-up bar stools at the kitchen island and watch the entertainment center with fireplace. You will find a TV in the garage and the bedroom as well.
The Keystone Raptor toy hauler has rugged flexibility that will entice any adventurer! The Raptor's sophisticated design makes it an attractive choice for anyone, and the hardworking innovation makes it suitable for all thrill-seekers. No matter who you are, the Raptor has something that you'll love, like the wireless phone charging station, on-board fuel station, Zero Gravity ramp door, Onan 5,500W gas generator, and Furrion wireless back-up camera. The heated and lighted pass-through storage area gives you an additional space to place your gear, and the outside shower allows you to rinse off your toys or muddy boots before coming inside. The Raptor also has a few Keystone-exclusive features, like the Tru-fit slide construction, KeyTV, and Tuf-Lok thermoplastic duct joiners.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# 1174-24A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 3175 lbs |
| Dry Weight | 13943 lbs |
| Cargo Capacity | 3057 lbs |
| Fresh Water Capacity | 94 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 82 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 11 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| TV Info | BR LED TV, Garage 40" Pull-Down TV |
| Awning Info | 11' and 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF35625MR801013 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


