Used 2021 Palomino Puma Destination 39PQB Destination Trailer
CLEAR Title
2021 Palomino Puma Destination 39PQB
Clear Title
STK: E217
This was a repo unit that just arrived. We are unaware of any damages. For more information call 660-885-5555 and ask for Andy, OR you can call him directly @ 660-924-1196!
Palomino Puma Destination trailer 39PQB highlights:
- Private Bunkhouse
- Bath and a Half
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
- King-Size Bed
This family-friendly destination trailer will have you never wanting to return home! From the private front bedroom for you and your spouse with a king-size bed slide, plenty of storage to leave items behind, and a closet prepped for a washer/dryer option, and a full bathroom just down the hallway to the rear private bunkhouse for the kids and their friends, everyone will have their space. You will also find three bunk beds, a jiffy sofa, dual wardrobes, and a half bath that offers the second exterior entry for a much needed convenience for all. The cook will love having full amenities including a residential style refrigerator to hold lots of cold food and leftovers, and the option to add an outside kitchen for more choices. And the living area is just as impressive with a sofa, an entertainment center, and a U-shaped dinette.
With any Palomino Puma Destination trailer, there is a powder coated frame, an AlphaPly roofing membrane, Araucoply plywood floor decking, and a Darco wrapped underbelly. Also included are rain gutters with large downspouts, ABS automotive style fender skirts, and four manual stabilizer jacks. The interior offers 80" of interior height for spacious living, plus a decorative kitchen backsplash, a kitchen spice rack, a built-in knife rack and many more residential-style features and furnishings. You will also find residential carpet with pad and Beauflor linoleum, plus there are USB charging ports to keep your electronics charged, WiFi prep, solar and backup camera prep, and an optional package to add even more features to your Puma Destination!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# E217
Interior Color: Cafe Latte, Slate
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Cafe Latte, Slate |
| Hitch Weight | 1413 lbs |
| GVWR | 13413 lbs |
| Dry Weight | 10709 lbs |
| Cargo Capacity | 2704 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 99 gals |
| Black Water Capacity | 69 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TPUR27MP085737 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


