Used 2021 Venture RV SportTrek Touring Edition STT302VRB Travel Trailer
Venture RV SportTrek Touring Edition travel trailer STT302VRB highlights:
- Front Window Seat
- King Bed Slide
- Two Fireplaces
- Beauflor Wood Plank Flooring
- Outside Shower
- Outside Campfire Cafe
Head out on your greatest camping adventure with this travel trailer! The full rear bathroom has a 34" radius shower to freshen up in each morning, a linen closet to store your towels, and even a closet that has a dresser with a mirror and is prepped to add the optional washer and dryer. The 70" sofa is directly across from the entertainment center with a fireplace to enjoy a cozy evening. There is also a fireplace in the front private bedroom, as well as a king bed slide, a front window seat with wardrobes and shelves on either side, and sliding doors. The chef will enjoy cooking dinner indoors with the three burner cooktop, but love cooking at the outside campfire cafe even more!
Every one of these SportTrek Touring Edition travel trailers by Venture RV have been built with a new sleek exterior that includes a painted fiberglass front cap with an integrated LED lighting! The Weather-Shield package includes insulation components that will allow you to camp in any season like the enclosed gate valves, the 360 degree radiant foil insulation, the radiant foil-wrapped tanks, and the reflective PVC roof membrane. Their solid construction offers peace of mind, as well as the comforts of home with the modern farmhouse design and the Venture connectivity board with Bluetooth control. There is a wide range of models for you to choose from, so come find the perfect one for you today!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 212951A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 900 lbs |
| Dry Weight | 7570 lbs |
| Cargo Capacity | 1710 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6670 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZT13020M8011079 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


