Used 2022 Coachmen RV Chaparral X Edition 355FBX Fifth Wheel
Coachmen RV Chaparral mid-profile fifth wheel 355FBX highlights:
- Two Full Baths
- Double Slides
- U-Shaped Dinette
- Bunk Beds
- King Bed Slide Out
Do you like to camp with friends and family? This fifth wheel will be perfect for you since there is a front private bunkhouse for your guests and a master suite with a king bed for you! The full rear bath includes dual bath sinks and a shower with a seat for all around comfort, and the second full bath is close by the bunkhouse for guests. Everyone can meet in the main living area around the U-shaped dinette or on the tri-fold hide-a-bed sofa, and there is a 50" 4K Smart LED TV here to make movie nights complete! There is also a bedroom TV and TV prep in the bunkhouse for even more entertainment. Head outdoors to relax under the 20' electric awning
The Tri-Tex™ powder coated frame technology is up to 5X more weather resistant, and the Equa-Flex® suspension with 1/2" thick anodized shackles, bronze bushings, and greasable Zerk® fittings will make towing easier than ever. There is also a Solar Source +™ package with an upgraded 200W roof-mounted solar panel, along with an upgraded lithium-ready converter and 30AMP charge controller by Rich Solar® to support off-grid capability. To top it off, the 6X™ Double Azdel® aluminum cage sidewall system helps deliver a strong, vacuum-bonded build, while the upgraded Carbon & Walnut entertainment center with JBL® soundbar adds a premium touch. Now that's what I call luxury! Choose a Chaparral fifth wheel today!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 2767C
Interior Color: Shimmer, Slate
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 42 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft |
| Interior Color | Shimmer, Slate |
| Hitch Weight | 2008 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 11542 lbs |
| Cargo Capacity | 2958 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 135 gals |
| Black Water Capacity | 90 gals |
| Tire Size | 16" |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Side by Side Stainless Glass 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | LR 50" 4K Smart LED TV, BR TV |
| Awning Info | 20' Electric with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3CH1B3NA328614 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


