Used 2022 Forest River RV Wildcat 269DBX Travel Trailer
1 SUPER SLIDE! OPPOSSING ENTRY DOOR!
Forest River Wildcat travel trailer 269DBX highlights:
- Outside Cooktop and Refrigerator
- Tri-Fold Sleeper Sofa
- Walk-In Pantry
- Solid Step Entry Steps
- King Bed
You won't be left wanting for comfort with this travel trailer in tow! You'll enjoy unique dual entry doors; one leading into the main living area, and one on the opposite side of the trailer into the rear corner bath for convenience. The double-size bunks will be a big hit with the little ones, and you'll have a king bed in the front private bedroom just like at home. If you have any other guests, they can sleep on the tri-fold sleeper sofa or booth dinette within the large slide out. This model has you covered when it comes time to cook, with a three burner cast iron range indoors, and an outside cooktop with a exterior refrigerator for cold drinks. There is even a 17' power awning to give you shade from the hot summer sun.
With any Wildcat fifth wheel or travel trailer by Forest River you will appreciate durable construction, including a Maxx strong laminated aluminum floor on the travel trailers, and underbelly armor on the fifth wheels. The Maxx insulation package includes high-density block foam insulation, A/C, and a 35,000 BTU furnace to keep you comfortable year around. Some of the interior comforts you are sure to appreciate are the bedroom reading lights on both sides of the bed, the foot pedal flush toilet in the bath, the Rose Gold door and drawer hardware, and more!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $1,460
Sale Price: $26,995
Stock# 6476
Exterior Color: White
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 984 lbs |
| Dry Weight | 7339 lbs |
| Cargo Capacity | 2445 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King, Oversized Rear Bunks, Sofa, Dinette |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 019321 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


