Used 2022 KZ Sportsmen 362BH Destination Trailer
KZ Sportsmen destination trailer 362BH highlights:
- Bunkhouse
- Rear Private Bedroom
- Patio Door
- Fireplace
- Outside Storage
Pack your bags and park this destination trailer at your favorite spot! The kiddos or guests can sleep in the front private bunkhouse with the set of 34" x 72" bunk beds and the bunk above the 42" dinette, plus there is a closet to store their clothes and a TV for their entertainment. You will enjoy your own privacy with the rear private bedroom which has a king bed slide, a dresser with a TV, and a wardrobe with an area prepped to add an optional washer and dryer. One of the dual entry doors even leads directly into the private bedroom. Everyone can freshen up in the full bathroom with the radius shower and keep their bellies full with a three burner cooktop.
Enjoy a home away from home with any one of these KZ Sportsmen destination trailers or fifth wheels! The one-piece, seamless fully walk-on Tufflex roofing material and the 5/8" tongue and groove plywood floors with residential grade linoleum enclose the units. A super sized panoramic slide room window lets you look out at your beautiful surroundings. The mandatory KZ Advantage package adds extra convenience with features like the leash latch with bonus beverage opener, 36" storage bins with the booth dinette, and an A/C RV airflow system to keep you cool. The Climate package has a heated, insulated, and enclosed underbelly so you can camp later into the year. Come find the right one for you!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 400-26A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 40 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1200 lbs |
| GVWR | 10460 lbs |
| Dry Weight | 8250 lbs |
| Cargo Capacity | 2210 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 110V |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7050 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 20' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTS3722N5050486 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


