Used 2023 Forest River RV Salem Cruise Lite T282QBXL Travel Trailer
Forest River Salem Cruise Lite travel trailer T282QBXL highlights:
- Private Bunkhouse
- Versa U-Dinette
- Large Slide Out
- Bluetooth Stereo
- Awning
The kids will love having their own space with a private bunkhouse with four bunks included in this travel trailer. You'll find a walk-around custom king bed in the front private bedroom, and Versa U-dinette and Versa lounge that will provide seating for everyone, as well as additional sleeping space. The chef of the family can prepare dinner on the three burner cooktop or make something quick in the stainless steel microwave, plus there is an exterior camp kitchen for breakfast outdoors!
The Forest River Salem Cruise Lite West Region models feature an aerodynamic front profile and Easy Lube axles with self adjusting brakes. Inside you will love the look of the Shaker style cabinet doors and high definition countertops, plus the convenience of the extra-large kitchen overhead cabinets and the ball bearing drawer guides. Choose your favorite model today!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# CT810194
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 705 lbs |
| Dry Weight | 6457 lbs |
| Cargo Capacity | 1248 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TSMD21PE026365 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


