Used 2023 Thor Motor Coach Sequence 20J Motor Home Class B
A Fuel Efficient Camper Van 18-22 mpg, with Pop Top Sleeping!
This is a great local, one owner trade, a 2023 Thor Sequence 20J, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed not only with a clean vehicle history report, but the confidence of our certified preowned RV collection!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
Purchase with confidence and peace of mind! This RV is a certified preowned RV, providing Real Value with a sixty day Service Plan from the date of purchase! After passing a rigorous inspection, the plan provides major operating systems coverage to protect RVers, and is accepted anywhere in the U.S. or Canada. Once work is completed to your satisfaction, the Plan pays the service center directly. Plans are also extendable. See any sales consultant for details!
This coach is powered by the tried and true RAM ProMaster powertrain:
1. 3.6L RAM ProMaster V6
2. 260 lb ft of torque or power
3. 280 horsepower
4. 9 speed automatic TorqueFlight transmission with grade braking
5. Factory installed tow package
Includes the following aftermarket installations:
1. Spare Tire Carrier
Includes the following factory installed features:
1. Pop Top Sleeper Deck
2. 2 Burner Gas Cooktop
3. Solid Surface Countertop
4. Retractable Sky Bunk Sleeping Area
5. Cassette Toilet
6. Showermeiser Hot Water Recycling System
7. Manual Rear Sofa Bed System
8. Magnetic Rear Screen Door
9. Winegard Connect 2.0
10. Thule Bike Rack
11. Rear Sofa Bed with 74 x 71 sleeping area
12. Rear 24 inch TV
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 24 gallon fuel capacity
2. 20lb LP capacity
3. 2.6 gallon LP and Electric water heater
4. 30 amp electrical service
5. 11,000 BTU Colman Mach 1 air conditioning system
6. 12 ft Powered patio awning
7. Dual 100Ah LiFePo4 batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago Motorhome Factory here in Forest City, Iowa!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 521249B
Chassis: RAM ProMaster
Exterior Color: Bright White Full Body Premium Automotive Paint Package
Interior Color: Miami
| Sleeps | 2 |
| Length | 21 ft 1 in |
| Ext Width | 6 ft 9 in |
| Ext Height | 9 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Miami |
| Exterior Color | Bright White Full Body Premium Automotive Paint Package |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 9350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 28 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 5 gals |
| Tire Size | 16 |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 40494 |
| Engine | RAM ProMaster 3.6L V6 |
| Chassis | RAM ProMaster |
| Horsepower | 276 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | 1 |
| Torque | 250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Single Door Stainless |
| Refrigerator Size | 4.1 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20lbs |
| Water Heater Capacity | 2.64 gal |
| Water Heater Type | Truma Combi |
| AC BTU | 11000 btu |
| TV Info | LR 24" TV |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 190 watts |
| VIN | 3C6MRVUG3NE129545 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


