Used 2023 Winnebago Travato 59G Motor Home Class B
A Great Class B One Owner Trade!
This is a great local, one owner trade, a 2023 Winnebago Travato 59G, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed not only with a clean vehicle history report, but the confidence of our certified preowned RV collection!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
Purchase with confidence and peace of mind! This RV is a certified preowned RV, providing Real Value with a sixty day Service Plan from the date of purchase! After passing a rigorous inspection, the plan provides major operating systems coverage to protect RVers, and is accepted anywhere in the U.S. or Canada. Once work is completed to your satisfaction, the Plan pays the service center directly. Plans are also extendable. See any sales consultant for details!
This coach is powered by the tried and true RAM ProMaster powertrain:
1. 3.6L RAM ProMaster V6
2. 260 lb ft of torque or power
3. 280 horsepower
4. 9 speed automatic TorqueFlight transmission with grade braking
5. Factory installed tow package
Includes the following factory installed options:
1. Ultraleather front seats
2. Luggage Rack
3. Ladder
4. Whole Van Floor Covering Mat
5. Granite Metallic Full Body Premium Automotive Paint with Deluxe Feature Package to include front, rear and mid sections Granite Metallic
6. Bleu Indigo Weathered Teak
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 24 gallon fuel capacity
2. 25lbs LP capacity
3. 2.6 gallon Truma Combi Heat & Hot Water
4. 30 amp electrical service
5. Colman Mach 10 NDQ air conditioning system
6. Powered Patio Awning
7. Dual AGM Group 31 RV batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago factory here in Forest City, Iowa!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 901915B
Chassis: RAM ProMaster
Exterior Color: Granite Deluxe Feature Premium Full Body Paint
Interior Color: Bleu with Weathered Teak Italian Technoform Cabinetry
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft |
| Ext Width | 6 ft 9 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Bleu with Weathered Teak Italian Technoform Cabinetry |
| Exterior Color | Granite Deluxe Feature Premium Full Body Paint |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 9350 lbs |
| Cargo Capacity | 1586 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 14 gals |
| Black Water Capacity | 11 gals |
| Tire Size | 16 |
| Generator | CumminsOnan 2800i Fuel Injected Gas |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 30977 |
| Engine | RAM ProMaster 3.6L V6 |
| Chassis | RAM ProMaster |
| Horsepower | 280 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | Double |
| Torque | 260 ft-lb |
| Refrigerator Type | Two Door 12V |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 28" x 51" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4629 lbs |
| Axle Weight Rear | 5291 lbs |
| LP Tank Capacity | 25 lbs |
| Water Heater Capacity | 2.6 gal |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Plus |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Coach 24" HDTV |
| Awning Info | 13' Power with LED Lighting and Bluetooth Control |
| Gross Combined Weight | 12000 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 215 watts |
| VIN | 3C6MRVJG3NE105735 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


