Used 2024 Coachmen RV Cross Trail XL 20CB Motor Home Class C
6200 kms
Coachmen Cross Trail XL Class C gas motorhome 20CB highlights:
- Bunk Over Cab
- J-Lounge
- Rear Corner Bathroom
- Ford Transit Chassis
Enjoy a home on wheels with this motorhome! Start each morning feeling recharged after sleeping on the corner 52" x 80" bed with overhead cabinets, and showering in the rear corner bathroom. Grab some bacon and eggs from the refrigerator then fry them up on the three burner cooktop which also has an oven to bake cinnamon rolls. The countertop extension will make your meal prepping easier too. You can enjoy your meals at the 41" x 64" J-lounge with pedestal table and then watch your favorite movie with the swing-arm TV. The 48" x 87" bunk over cab offers a comfortable sleeping space or storage space!
Each one of these Coachmen RV Cross Trail XL Class C gas motorhomes are eco-friendly with the capabilities to give you nearly an endless amount of adventures! Their exteriors have a thick 4000 Lamilux color infused fiberglass with a smooth high gloss finish that will turn heads down the highway. The 2" thick Azdel composite vacuum bonded sidewalls increases the lifetime and insulation of the sidewalls, plus it is water resistant to prevent molding or rotting. They are covered with a durable CrossFlex roofing membrane that is puncture and tear resistant with heat reflectance benefits. There is an incredible amount of storage for more gear and bicycles to be taken with you and stored out of the elements. The seamless thermofoil countertops are designed to prevent food and moisture damage, and the tankless water heater is an added feature you won't want to camp without!
To view this unit or any of our others please
Call- 1-(888)-539-3333
or
Email- [email protected].
All financing is On Approved Credit (OAC)
To schedule a viewing call us at the dealership at
1-(905)-548-8585
or
send us an email: [email protected]
Come and visit our new location!
4888 South Service Road
Beamsville, Ontario, Canada
L3J 1L4
Outdoor Travel - Where RV Means Real Value
www.rvvacations.com
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $2,425
Sale Price: $124,995
Stock# 8103
Chassis: Ford Transit
| Sleeps | 4 |
| Length | 23 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 7 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 4000 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 21 gals |
| Generator | 4,000 Watt Onan |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | V6 3.5L Eco Boost |
| Chassis | Ford Transit |
| Horsepower | 310 hp |
| Fuel Capacity | 31 gals |
| Wheelbase | 156 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 400 ft-lb |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4630 lbs |
| Axle Weight Rear | 7275 lbs |
| LP Tank Capacity | 68 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| Basement Storage | 60.8 cu. ft. |
| TV Info | Cab Swing-Arm TV |
| Awning Info | 14' |
| Gross Combined Weight | 15000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1FDRU8PG5PKA64459 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


