Used 2025 Forest River RV Leprechaun 260DS Ford Motor Home Class C
Chase the rainbow in a Leprechaun motorhome! Begin with Capital RV!
Coachmen Leprechaun Class C gas motorhome 260DS Ford 450 highlights:
- Exterior Pull-Out Extension
- 44" x 76" J-Lounge
- Bunk Over Cab
- 62" Sofa
- Private Bedroom
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 97887A
Chassis: Ford 450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 27 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford 450 |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 68 lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Coach Swing-Arm TV |
| Awning Info | 18' Power with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN2SDD19787 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


