Used 2025 Forest River RV Salem 27RKX Travel Trailer
Forest River Salem Platinum travel trailer 27RKX highlights:
- Rear Kitchen
- Versa Flex Table
- Large Slide Out
- Exterior Camp Kitchen
- Fireplace
- Smooth Fiberglass Exterior
With a spacious kitchen and panoramic windows, this travel trailer is sure to stand out! The L-shaped sofa, dual lounge chairs, and Versa Flex table give you many seating options. You can either cook a delicious meal in the rear kitchen or you can use the exterior camp kitchen to breathe in some fresh air while you cook outdoors. After a fun-filled day, you can rinse off in the walk-in shower then head to the front private bedroom where you will find a Versa-Tilt custom king bed for a good night's rest!
The Salem Platinum travel trailers are packed with hassle-free camping amenities! There are a variety of floorplans to choose from between three different regions. The heated and enclosed Accessibelly will help protect against the elements and debris during transport, and the exterior fiberglass is sure to be eye-catching! There are stylish roller shades inside, along with updated backsplash, elegant curtain rods and curtains, plus many more interior comforts! Choose a Salem travel trailer today for quality and value!
*Some features may be missing or unavailable on used or preowned RVs and are sold as is.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $2,014
Sale Price: $28,981
Stock# 11106A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 955 lbs |
| Dry Weight | 7013 lbs |
| Cargo Capacity | 2892 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 54 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King Versa Tilt |
| Refrigerator Type | Oversized |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' with 4K Blade Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 4X4TSMC22SA337854 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


