Used 2025 Forest River RV Vibe 2500SP Travel Trailer
Forest River Vibe travel trailer 2500SP highlights:
- Theater Seating
- Desk
- Spacious Full Bath
- Front Private Bedroom
- Pantry
This Vibe travel trailer is perfect for your next getaway! Relax on the theater seating opposite the entertainment center with fireplace. A bar top counter provides plenty of space in the kitchen, where you will also love the fridge, electric oven, and spacious pantry. A desk area even allows you to work if you have to! At night retire to the front bedroom with its custom king bed. The full bath features a spacious 36" x 30" shower, linen closet, and even prep for an optional washer/dryer. Outside you will find dual awnings and an outside fridge so you can grab drinks on the go.
With any Vibe travel trailer by Forest River, you will enjoy comfort at every turn! There is a Norco huck-bolted steel frame, an enclosed underbelly with 12V heating pads, and a PVC roof membrane for added durability. You will also find a universal docking station outside, along with slam latch doors, European style square windows, and an automotive painted front cap. Head inside to enjoy the premium residential-style furniture, decorative window treatments, privacy shades in the living room and bedroom, and many more comforts!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $19,194
Sale Price: $33,778
Stock# S4125856
| Sleeps | 2 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 805 lbs |
| Dry Weight | 6663 lbs |
| Cargo Capacity | 2942 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 96 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 31500 btu |
| Awning Info | 9'6" and 9'6" w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 4X4TVBA22S4125856 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


