New 2016 Forest River RV Salem 32BHDS Travel Trailer
Private room for the kids, AND a private room for the adults!
Double your fun with the double slides, double entry doors, and spacious bunk house for your kids in the Salem 32BHDS by Forest River!
As you enter the travel trailer, to the left there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and a pantry. The opposite side of the trailer offers a slide with a sofa, overhead cabinet, and a u-dinette. Next to the dinette you will find a large wardrobe. Along the front of the living/kitchen area there is a swivel box for the TV.
After a day of outdoor adventure, you are sure to get a good nights rest on the queen bed. There are also two wardrobes for your clothes and an overhead shelf.
Proceeding toward the rear of the travel trailer, the bathroom is on the left. Inside the bathroom there is a tub, sink, medicine cabinet, and toilet. You will also find a private entrance outside from the bathroom.
The rear bunk house is the spot for your kids! The slide has a double bed and an upper bunk, or you can choose an optional jiffy sofa in place of the double bed. On the opposite side of the room there is an additional sleeping place with the upper bunk.
Outside you will find an outdoor kitchen as well as plenty of storage with the pass thru storage area, awning, and so much more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $3,600
Sale Price: $18,987
Stock# 110506
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 910 lbs |
| Dry Weight | 8283 lbs |
| Cargo Capacity | 2787 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4X4TSMH20GT110506 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


