New 2022 Gulf Stream RV Innsbruck Ultra Lite 236RL Travel Trailer
SELLING BELOW DEALER COST
Gulf Stream Innsbruck Ultra Lite travel trailer 236RL highlights:
- Master Suite
- Jackknife Sofa
- Buffet
- Double-Entry Bath
- Pass-Through Storage
A single slide adds extra floor space to the interior so that you can rest comfortably on the jackknife sofa or indulge in a hearty meal at the booth dinette in this Innsbruck Ultra Lite travel trailer. The three-burner range and microwave in the kitchen will allow you to whip up that delicious dinner, and you can serve the meals from the buffet. You can store leftovers in the 10.7-cu. ft. refrigerator, and the bread can go back into the pantry. The double-entry bathroom is convenient especially at night through the sliding bathroom door. The exterior electric awning offers an outdoor living area, so just grab your camp chairs from the pass-through storage and relax.
Instead of spending all of your vacation time worrying about the amount of money you had to shell out to purchase your RV, spend your time actually enjoying yourself knowing that you own the most economical and practical RV on the lot: the Gulf Stream Innsbruck Ultra Lite travel trailer! These trailers allow you to effortlessly travel to the campsite because of their light weight, and they keep your checkbook happy with their value-conscious inclusions. The interior has a high-performance vinyl flooring which will withstand many years of use, and the interior is also outfitted with an upgraded furniture package. You'll be able to enhance your getaways with some modern technology, like the digital TV antenna with power booster, the central control panel, the 30 AMP service, and the Bluetooth radio with interior/exterior speakers.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $24,499
Sale Price: $18,500
Stock# GS39
Interior Color: Graphite, Silver
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Graphite, Silver |
| Hitch Weight | 930 lbs |
| Dry Weight | 5140 lbs |
| Cargo Capacity | 2790 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Everchill |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2823N1156918 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


