New 2022 Heartland Sundance 268RL Travel Trailer
BELOW DEALER COSTHeartland Sundance Ultra Lite travel trailer 268RL highlights:
- Queen Bed
- Walk-Through Bathroom
- USB Charging Ports
- Sofa
- U-Shaped Dinette
At the heart of every good vacation is this Sundance Ultra Lite travel trailer! You will love having easy access with two entry doors. These doors will allow you to directly enter the front private bedroom when you're outside, so you can come in to grab a sweater if you're getting chilly outside. The walk-through bathroom connects the bedroom to the rest of the trailer, and it offers you a skylight above the shower. The large slide holds the U-shaped and the 12V refrigerator, and it offers you more interior living space. The entertainment center is a great addition, and you can add the optional 39" LED TV.
The Heartland Sundance Ultra Lite travel trailers and toy haulers are exceptionally beneficial for a family who is just starting out in the RV lifestyle. Each unit is constructed with an enclosed underbelly, a painted fiberglass front cap with LED lights, a walkable aluminum trussed barrel roof, and a rack and pinion power slide out. You'll have a spare tire and carrier for life's unfortunate mishaps and one unique key for all of your locks with the Keyed Alike system. The interior offers you woven flooring and residential-style furniture for a long-lasting traveling companion. You can use the outside spray port with hose and sprayer for cleaning or hosing down the campsite.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $26,581
Sale Price: $25,600
Stock# HL80
Interior Color: Urban Loft
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Urban Loft |
| Hitch Weight | 800 lbs |
| GVWR | 7800 lbs |
| Dry Weight | 5800 lbs |
| Cargo Capacity | 1968 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFSB3122NE509504 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


