New 2023 Forest River RV Stealth SA3217G Toy Hauler Fifth Wheel
Forest River Stealth fifth wheel SA3217G highlights:
- Fiberglass Exterior
- Flip Sofa
- King Bed
- Electric Bed
- Outside Shower
The grey 3,000 lb. ramp door with a black spoiler and 17' of cargo space in this toy hauler is ready to load up your toys when ever you are! Once you've reached your destination, you can set up the electric pass-through dinette with an electric bed above it, the chairs and table, and the flip sofa with table. The kitchen has everything you will need to prepare delicious home cooked meals and a 12.3 cu. ft. refrigerator to keep your beverages cold and perishables fresh. The dual entry bathroom is easy for everyone to access, especially those staying in the front private bedroom. It also has a fiberglass exterior that will protect your unit and turn heads at the campsite!
Each one of these Forest River Stealth toy haulers are built with a solid foundation and a 102" wide body construction! The 35 gallon fuel tank will keep your toys filled and ready to hit the trails, plus the black 1,200 lb. tie downs mounted to steel will keep them safe as you travel. These units are filled with luxury from the stainless steel appearance appliances to the pillow top mattress and USB charging ports throughout. The heated and enclosed underbelly and the one-piece seamless PVC roof will protect your unit through all weather conditions. There is also an outside shower with hot and cold water to keep the dirt outside where it belongs. Come find your favorite model today!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $37,161
Sale Price: $80,445
Stock# 11780R
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2616 lbs |
| GVWR | 14999 lbs |
| Dry Weight | 11032 lbs |
| Cargo Capacity | 3967 lbs |
| Fresh Water Capacity | 140 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric Four Door |
| Refrigerator Size | 12.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 17 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 18' Electric w/Adjustable Legs and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4FSFH28PC024546 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


