New 2023 Heartland North Trail 29FLR Travel Trailer
Heartland North Trail travel trailer 29FLR highlights:
- Front Living Area
- Rear Private Bedroom
- Walk-Through Bathroom
- Outside Shower
You will feel right at home in this travel trailer! The front living area has a front entertainment center with a fireplace and overhead cabinets on either side for your movies or games, and there are opposing sofa slides and theater seating for relaxing. The fully equipped kitchen is next to the living area so the chef can stay connected to the conversation as they prepare a delicious meal on the four burner cooktop. Everyone can stay squeaky clean with the walk-through bathroom. It even leads directly into the rear private bedroom which has a king bed for you to get a good night's rest!
When you choose a North Trail travel trailer by Heartland you are choosing comfort, convenience, and quality craftsmanship at its best. The block foam brick insulation, enclosed and heated underbelly, plus Weather Guard thermal protection mean you can camp all year around. Each model features a Wide Trax suspension for a smooth ride, and the backup camera prep and solar prep make camping that much easier if you choose those options. Some of the other exterior features you will appreciate are the outside shower, the power stabilizer jacks and power tongue jack, and the outside speakers to keep the party going. Head inside to find stainless steel appliances, oversized windows, and premium flooring that is tear, slip, mold, mildew and cold crack resistant! You can't beat a North Trail travel trailer. Choose your favorite floorplan today!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $31,748
Sale Price: $58,995
Stock# 23N1706
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 828 lbs |
| GVWR | 9628 lbs |
| Dry Weight | 6610 lbs |
| Cargo Capacity | 2986 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3427PE522597 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


