New 2023 Riverside RV Intrepid 511i Travel Trailer
Riverside RV Intrepid travel trailer 511i highlights:
- 12' 8" in Length
- Wardrobe
- Outside Kitchen
- Super Lite Model
This model is perfect for first time RVers or seasoned campers alike. You won't have to sleep on the hard ground since this model includes a sofa, and your clothes can be stored in the wardrobe. There is also a shelf/front storage for additional belongings. The outside kitchen includes a two burner cooktop, a refrigerator, plus a microwave for quick meals. Get started today on your next big adventure in this lightweight travel trailer!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# TH1090
| Sleeps | 2 |
| Length | 12 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 7 ft 11 in |
| Int Height | 4 ft 10 in |
| Hitch Weight | 100 lbs |
| Dry Weight | 1780 lbs |
| Cargo Capacity | 820 lbs |
| Fresh Water Capacity | 17 gals |
| Tire Size | 14"/15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2500 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 1 |
| VIN | 59CNB1217PL006932 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


