New 2024 Grand Design Reflection 324MBS Fifth Wheel
INCOMING TRADE / Mid Bunkroom / Solar / Kitchen Island / Fireplace / Private Front Bedroom / Outside Kitchen
Grand Design Reflection fifth wheel 324MBS highlights:
- Middle Bunkhouse
- 92" U-Shaped Lounge
- 78" Triple Theater Seats
- 40" TV w/Fireplace
- Outside Kitchen
- Solar Package
When you are looking for a versatile extra room for either a second bedroom or living area as well as an office, this middle bunkhouse might just work! There is a slide out with two bunks and drawers plus a full size dresser. You can sleep like a queen on the walk-around bed in the front private bedroom that offers more clothing storage and windows for views. The rear main living and kitchen area provides plenty of seating on the a 78" triple person theater seats, and on the 92" U-shaped lounge with table with windows within the slide for natural lighting and great views. The kitchen island gives the cook more space to make and serve meals, and the gourmet kitchen includes a 16 cu. ft. refrigerator, plus a pantry for dry goods. There is an exterior outside kitchen with a griddle and a 1.6 cu. ft. refrigerator for beverages and such, plus you will find an LP quick connect, Coax TV hookup, and a spray port to wash off your dirty shoes.
Each Reflection fifth wheel and travel trailer by Grand Design is packed with luxury features for an overall better camping experience! The MORryde 3000CRE suspension provides smooth towing to your destination and the durable construction materials mean you can enjoy your RV for years to come. These units include the Arctic 4-Seasons Protection Package that will extend your camping season thanks to the extreme temperature testing and maximum heating power. The interior of these travel trailers and fifth wheels are designed to make you feel at home with residential cabinetry, solid surface countertops, roller shades, a spacious shower with a glass door, residential bedrooms, and the list goes on! Choose a Reflection today and start a new adventure tomorrow!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $3,390
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# R9926534
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1950 lbs |
| GVWR | 13995 lbs |
| Dry Weight | 10864 lbs |
| Fresh Water Capacity | 74 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 47 gals |
| Tire Size | ST235/80R16RLE |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" TV |
| Awning Info | 19' One-Touch Electric LED |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


