New 2024 Prime Time RV Tracer 240BHSLE Travel Trailer
Prime Time Tracer LE travel trailer 240BHSLE highlights:
- Double-Size Bunk Beds
- Front Bedroom
- U-Shaped Dinette
- Pantry
- Pass-Through Storage
Camping with your friends and family can be comfortable and fun when you have this trailer! From the double-size bunks next to the full bathroom to the queen bed up front, everyone will have their own space. The U-shaped dinette slide out offers extra floor space and elbow room, and the kitchen offers full amenities including an L-shaped counter with a kitchen sink to keep everything clean.
Each Tracer LE travel trailer by Prime Time is made to last with its Eternabond construction, and there is a power awning with LED lights for an inviting outdoor living space. There is a manual tongue jack and manual stabilizer jacks outside, along with an XL grab handle and steel entry steps to provide a sturdy entrance and exit into your trailer. You will fall in love with the interior that includes LED lighting, a stainless steel galley sink, a 15k BTU A/C, and a soundbar to listen to your favorite tunes. There is also solar prep and back up camera prep so you can customize your travel trailer even more!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $15,622
Sale Price: $19,995
Stock# 15973
Interior Color: Dove Décor
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | Dove Décor |
| Hitch Weight | 625 lbs |
| Dry Weight | 5098 lbs |
| Cargo Capacity | 2502 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Large Two Door 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2TRNB5RB525148 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


