New 2024 Viking Viking 4K Series 17MBS Travel Trailer
Roomy rear bath! U-Dinette Murphy Bed!Viking 4K Series travel trailer 17MBS highlights:
- U-Dinette
- Murphy Bed
- Jack Knife Sofa
- Rear Bath Layout
- Pass-Thru Storage
- Under 4,000 lbs.
If you are looking for a cozy travel trailer for two with a bit more space without having a long tow length, then this Viking travel trailer is for you! A front Murphy bed that when stored in the closed position reveals a spacious u-shaped dinette that is perfect for entertaining your campground neighbors or friends. An optional fireplace creates a warm and inviting space, and the large rear bath features a spacious shower with skylight, toilet, and vanity with sink. The jack knife sofa sofa slide has a place for you to store your suitcases behind it. A two burner cooktop and sink opposite, plus microwave oven overhead allows you to easily make meals while you camp and there is ample storage in the pantry cabinet above the optional fireplace for your things as well.
With any Viking 4K Series travel trailer, you can experience affordable camping with your family with the same comforts and quality found in bigger trailers. Each is built on an 8' wide frame with aerodynamic engineered front profile for easy towing. There are four stabilizing jacks to make camp setup easy while keeping your trailer secure while in camp, plus electric brakes for a safer tow. You will also appreciate the large entrance grab handle and jumbo pass-through storage for all of your outdoor gear. Inside, a kitchen backsplash, a 7 cu. ft. gas/electric refrigerator, sink covers for added counter space, and a foot flush toilet, plus more. Choose an easy to tow Viking 4K Series and start enjoying the great outdoors without breaking your budget!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $12,864
Sale Price: $16,285
Stock# 5465
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft |
| Hitch Weight | 400 lbs |
| GVWR | 4800 lbs |
| Dry Weight | 3600 lbs |
| Cargo Capacity | 1196 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power with LED Light Strip & Adj. Legs |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2VWFC8RJ133853 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


