New 2025 Adventurer Manufacturing Inc. Adventurer 80RB Truck Camper
Adventurer Manufacturing Inc. Adventurer 80RB truck camper highlights:
- Queen Bed
- Roll-Over Sofa
- Bathroom Skylight
- Marine Grade Flooring
If you have one of today's most popular light-duty full-size super short (5.5'), short (6', 6.5', 6.75') or long (8') bed trucks, then you need to get your hands on this truck camper! It is lightweight, affordable, and has a far forward center of gravity, as well as a comfortable wet bath with a shower, Dometic toilet, power exhaust fan, and dual layer skylight. Get a good night's rest each night on the queen bed and keep your clothes looking their best stored in the wardrobe at the foot of the bed. You can even transform the roll-over sofa into a 40" x 68" bed for more sleeping space. You can fry up the catch of the day on the sealed two burner cooktop with residential grate and keep your beverages cold in the Dometic 3.5 cu. ft. refrigerator/freezer!
Each one of these Adventurer Manufacturing Inc. Adventurer truck campers is built with laminated sidewall block foam insulation, a one-piece TPO roof, and a Lamilux 4000 high gloss gel-coat fiberglass exterior! The tie-down brackets are bolted through the TCC laminated offsets for added durability, and they also have the best insulation and best wall supports with a closed cell block foam insulation. The beautiful interiors have everything you need with a double density foam mattress, a wet or dry bath depending on which model you choose, and a full galley with thermoformed laminate seamless edge countertops, a Dometic refrigerator, a cooktop, and a stainless steel sink. You even have an outside shower with a spray wand to keep the dirt where it belongs. Come find your perfect model today!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 84482
| Sleeps | 3 |
| Length | 15 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 7 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Dry Weight | 1714 lbs |
| Fresh Water Capacity | 15 gals |
| Grey Water Capacity | 6 gals |
| Black Water Capacity | 6 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Dometic |
| Refrigerator Size | 3.5 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Floor Length | 8 ft 4 in |
| Center of Gravity Front | 30.5 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 4 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Truck Bed Size | Ultra Short to Long |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 21960 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


