New 2025 Ember RV Touring Edition 24MSL Travel Trailer
Ember track E-Track Bunk/Storage System / Dual Entry Door / Murphy Queen Bed Configurations / 400 W Solar Panel / 2000 W Inverter
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2025 24MSL Touring Edition Travel Trailer
- Coverdale Interior Color
- Luxury Package (Mandatory)
- Touring Package (Mandatory)
- EuroWindow Package (Mandatory)
- Safety First Package (Mandatory)
- Electric Fireplace (Mandatory)
- Aluminum Gear Box (LP/Battery Storage and Tool Box)
- CUB Lane Change Assistance System (Mandatory)
- Off-Grid Solar Package (Mandatory)
- RVIA Sea
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $32,328
Sale Price: $35,995
Stock# 37273
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Hitch Weight | 825 lbs |
| GVWR | 8495 lbs |
| Dry Weight | 6985 lbs |
| Cargo Capacity | 1510 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 12V LED HDTV |
| Awning Info | 21' Electric w/ Dimmable Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 003102 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


