New 2025 Forest River RV Cedar Creek Cottage 40CBK Destination Trailer
TWO STORIES / TWO BUNK LOFTS/ THREE BEDROOMS/KING BED/ DINETTE TABLE / SLIDE TOPPERS
-
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2025 CEDAR CREEK 40CBK
- PEBBLE INTERIOR COLOR
- COTTAGE ADVANTAGE PACKAGE
- COTTAGE CONVEINENCE PACKAGE
- SLIDE ROOM AWNING TOPPERS (ALL AVAILABLE
- SLIDES)
- 4 SETS OF STABILIZER JACKS
- CARBON MONOXIDE DETECTOR
- RVIA SEAL
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $36,645
Sale Price: $77,995
Stock# 37531
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1295 lbs |
| GVWR | 15295 lbs |
| Dry Weight | 12899 lbs |
| Cargo Capacity | 2396 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V Arctic French Door Stainless Glass w/Icemaker |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 20 gal |
| Water Heater Type | 110V |
| TV Info | LR Smart TV Swivel Mount, BR 32" TV |
| Awning Info | 18' Electric w/LED Night Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 234890 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


