New 2025 Forest River RV Salem FSX 269VCVIEW Toy Hauler Travel Trailer
PRICE REDUCED FOR QUICK SALE !!!!!!!
Forest River Salem FSX MAX 269VCVIEW Series toy hauler highlights:
- King Bed
- Large Slide Out
- Full Pass-Thru Storage
- Full Bath
This toy hauler is one to remember! There is a ramp door to easily load in gear, a large slide out for more interior space, plus a front private bedroom just like at home. Your crew can relax on the super lounge across from the entertainment center or head outdoors to visit under the awning. The chef of your group will love cooking in the kitchen with ample counter space, including a bar top with two stools.
The Forest River Salem FSX travel trailers and toy hauler travel trailers are ultra comfortable and lightweight, perfect for first time or seasoned campers alike! You will love how easy it will be to relax with residential features that will make your space feel just like home, and the durable construction means you can enjoy your RV for years to come. There are a wide variety of floorplans to choose from, including couple's trailers, bunk models, and toy haulers, all with full bath and kitchen amenities and plenty of storage for all your gear!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $30,072
Sale Price: $36,995
Stock# T14840
Exterior Color: White
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 865 lbs |
| GVWR | 9615 lbs |
| Dry Weight | 7715 lbs |
| Cargo Capacity | 1902 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | King |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Gas |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | Power w/Adjustable Legs and LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TSMC2XSY014840 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


