New 2025 Grand Design Imagine XLS 17MKE Travel Trailer
CLEARANCE * CLEARANCE * CLEARANCE * Murphy Bed | Solar | Power Tongue Jack | Tankless Water Heater | and more! Click to connect with an RV Matchmaker today!
Grand Design Imagine XLS 17MKE – Compact Yet Spacious!
Key Features:
- Queen Murphy Bed – Multi-functional design with sofa seating by day and a comfortable bed by night, plus drawer storage underneath.
- Theater Dinette – Cozy seating with a removable table or optional U-shaped dinette for added versatility.
- Large Panoramic Window – Enjoy great views and natural light in your living space.
- Unobstructed Pass-Through Storage – Pack all your gear with ease.
- 12V 10 Cu. Ft. Refrigerator – Efficient cooling with solar power compatibility.
Designed for Comfort & Convenience:
- Full Rear Bathroom – Residential walk-in shower, skylight, linen closet, and power vent fan.
- Spacious Living Area – Single slide-out expands interior space, offering a comfortable setup for dining and entertainment.
- LED HDTV – Positioned perfectly for easy viewing.
Built for Any Adventure:
- Oversized Tank Capacities – Go further without worrying about refills.
- Ducted A/C System – Efficient cooling throughout.
- Heated & Enclosed Underbelly – Travel in all seasons with added protection.
- Power Tongue Jack – Easy hitching and setup.
XLS Solar Package Includes:
- 180W Roof-Mounted Solar Panel – Keep your batteries charged on the go.
- 40 Amp Charge Controller – Regulates solar power efficiently.
- Roof-Mounted Quick Connect Plugs – Expand your solar capabilities with ease.
Contact us today to confirm options and availability!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $17,006
Sale Price: $24,977
Stock# 101710
Interior Color: BRYNLEE TEAK
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | BRYNLEE TEAK |
| Hitch Weight | 480 lbs |
| GVWR | 6395 lbs |
| Dry Weight | 4674 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST205/75R14LRD |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Murphy Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 14' Electric w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 573TE2229S3442259 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


