New 2025 Grand Design Momentum 397THS Toy Hauler Fifth Wheel
LOWEST PRICE IN THE WESTERN USA. MANY EXTRAS INCLUDED. NO HIDDEN FEES.
FINANCE INCENTIVE PRICE
2025 Grand Design Momentum 397THS,
THIS UNIT IS EQUIPPED WITH THE FOLLOWING OPTIONS:
- Momentum Interior Package
- Momentum Exterior Package
- Momentum Garage Package
- Weather-Tek Insulation Package
- Under Unit LED Light Kit
- Bedroom A/C
- Upgraded Cooper H-Rated Tires w/ 17.5" Wheels (Triple Axle)
- Exterior Entertainment Center
- 3rd A/C Prep
- Auxiliary Fresh Water Tank
- 20 Cu. Ft. 12V Refrigerator (+ Inverter Prep, 330W Solar Panel, 50 Amp Controller, Bluetooth Module and Two (2) Dock Ports)
- TraviFi On-Board WiFi Ready
- SafeRide RV Roadside Assistance
- RVIA Seal
- 3rd Awning (Main Slide)
- King Bed Upgrade
- Super Sofa Upgrade
- Rockford Fosgate Stage 1 Stereo-500 Watts, Int/Ext Speakers w/10" Powered Sub
- Gen II 3 Season Door with Sliding Windows
- 3rd A/C
- Momentum Garage Suite Featuring P2K Bed Lift
- Rear Aluminum Deck System w/Rear Power Awning
- Momentum Patio Chairs
- Solar + Package (One (1) Additional 330W Panel & 2000W Inverter)
- 7K Axle w/ABS Drum Brakes (Triple Axle)
- Winterization
Included Packages and Options:
- 2025 Momentum Luxury Toy Hauler 397THS
- Dusk
- Momentum Interior Package
- Momentum Exterior Package
- Momentum Garage Package
- Weather-Tek Insulation Package
- Under Unit LED Light Kit
- Bedroom A/C
- Upgraded Cooper H-Rated Tires w/ 17.5" Wheels
- Exterior Entertainment Center
- 3rd A/C Prep
- Auxiliary Fresh Water Tank
- 20 Cu. Ft. 12V Refrigerator + Inverter Prep, 330W Solar Panel, 50 Amp Controller, Bluetooth Module and Two Dock Ports
- TraviFi On-Board WiFi Ready
- SafeRide RV Roadside Assistance
- RVIA Seal
- 3rd Awning
- King Bed Upgrade
- Super Sofa Upgrade
- Rockford Fosgate Stage 1 Stereo - 500 Watts, Int/Ext Speakers w/10" Powered Sub
- Gen II 3 Season Door with Sliding Windows
- 3rd A/C
- Momentum Garage Suite Featuring P2K Bed Lift
- Rear Aluminum Deck System w/Rear Power Awning
- Momentum Patio Chairs
- Solar + Package
- 7K Axle w/ABS Drum Brakes
- Winterization
Load up your toys, your clothes and food and start your adventure as you smoothing tow this fifth wheel to your campsite. You will enjoy the Fast Ramp rear ramp door, the Ram-Air garage vents on both sides, and the 2,500 lb. rated flush-mount tie-downs to keep your toys secure. You will surely appreciate the full bathroom and LED TV, plus the option to add Happi-Jac rollover sofas/table with a top bed. The main area provides a living and kitchen area with a 49" LED TV and a fireplace, theatre seating and a free standing dinette, plus full kitchen amenities. There is also a new Smart Sink with a removable cutting board, produce strainer and glass rinser you are sure to love. Head up front to use the full bathroom with a one-piece fiberglass shower with a glass door and teak seat, and fall quickly to sleep on your own queen bed or choose a king option in the front bedroom.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $68,514
Sale Price: $104,995
Stock# 14819
Exterior Color: Onyx, Onyx w/; Blue, Red, Orange. Sterling, Sterling w/; Blue, Red, Orange, Red, whit, and Blue
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 8 ft 5 in |
| Exterior Color | Onyx, Onyx w/; Blue, Red, Orange. Sterling, Sterling w/; Blue, Red, Orange, Red, whit, and Blue |
| Hitch Weight | 3375 lbs |
| GVWR | 20000 lbs |
| Dry Weight | 15600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 140 gals |
| Grey Water Capacity | 104 gals |
| Black Water Capacity | 104 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 3 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 13 ft 6 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 49" LED TV, BR LED TV, Garage 32" LED TV |
| Awning Info | 14', 12' & 10' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573fm4633sbb03858 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


