New 2025 Grand Design Momentum M-Class 392M Toy Hauler Fifth Wheel
JUST ARRIVED FROM GRAND DESIGN 11/2025! LAST ONE THEY HAD AND WE GRABBED IT! FRESH AS THEY COME! UNTOUCHED!
FINANCE INCENTIVE PRICE
THIS UNIT IS EQUIPPED WITH THE FOLLOWING OPTIONS
- M-Class Luxury Interior Package:
- M-Class Exterior Package
- M-Class Garage Package
- Weather-Tek Insulation Package
- Under Unit LED Light Kit
- Bedroom A/C
- 3rd A/C Prep
- Kitchen Power Fan w/Rain Sensor
- Garage LED HD TV
- Auxiliary Fresh Water Tank
- 20 Cu. Ft. 12V Refrigerator (+ Inverter Prep, 330W Solar Panel, 50 Amp Controller, Bluetooth Module and Two (2) Dock Ports)
- TravlFi On-Board WiFi Ready
- SafeRide RV Roadside Assistance
- RVIA Seal
- Upgraded Cooper H-Rated Tires w/ 17.5" Wheels (Triple Axle)
- Rockford Fosgate Stage 1 Stereo - 500 Watts, Int/Ext Speakers w/10" Powered Sub
- 6K Watt Generator
- Gen II 3 Season Door with Sliding Windows
- 3rd A/C Heat Pump A/C
- 1/2 Bathroom (Garage)
- Momentum Garage Suite Featuring P2K Bed Lift
- Rear Aluminum Deck System w/Rear Power Awning
- Momentum Patio Chairs
- Exterior Entertainment Center
- Solar + Package (One (1) Additional 330W Panel & 2000W Inverter)
- 7K Axle w/ABS Drum Brakes (Triple Axle)
Grand Design Momentum M-Class toy hauler 392M highlights:
- L-Shaped Sofa with Recline
- Queen Bed
- Overhead Loft Bed
- Ramp Door/Patio
This toy hauler with a 17' separate garage will be perfect for your outdoor adventures. There is an adjustable tie-down system to keep your gear secure, an overhead loft bed, plus an optional half bath. And two optional Liftsuite Systems can be added if you need more sleeping space. There is also washer and dryer prep here, along with a flip-up pet dish for your furry friends. The chef will love the large kitchen countertop for more meal prep space, and there is a 20 cu. ft. refrigerator and pantry for food storage. You can get comfy on the L-shaped sofa across from the 50" TV, or get some work done at the hybrid desk/dinette. There are also dual opposing slides here for added space. The third slide out is found in the front master bedroom, which includes drawers and storage space for your things. A queen bed will provide a great night's rest, and you have the option to choose a king bed if you want more space to stretch out!
With any Momentum M-Class toy hauler by Grand Design, you will enjoy luxury at every turn! They have been constructed to a superior standard with a thermal roof design, triple insulated main floor and garage floor, and a Rail-Tite underbelly seal that will allow you to camp in all elements. Each model also features an 8' 5" wide body chassis with a wide rail design, no wheel wheels, and a dovetail entry for easier loading. The Stealth A/C system provides maximum cooling power, and the CRE3000 suspension system means you can enjoy a smooth tow each time. You will love the luxurious interior with a professional grade stainless steel cooktop, interior color changing LED accent lighting, a fiberglass shower with a glass door, and solid surface countertops.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $61,510
Sale Price: $109,942
Stock# 15026
Exterior Color: Optional Full Body Paint; Onyx, Onyx w/; Blue, Red, Orange. Sterling, Sterling w/; Blue, Red, Orange, Red, White & Blue
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 45 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Int Height | 8 ft 5 in |
| Exterior Color | Optional Full Body Paint; Onyx, Onyx w/; Blue, Red, Orange. Sterling, Sterling w/; Blue, Red, Orange, Red, White & Blue |
| Hitch Weight | 3382 lbs |
| GVWR | 22500 lbs |
| Dry Weight | 16982 lbs |
| Fresh Water Capacity | 140 gals |
| Grey Water Capacity | 104 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | ST215/75R17.5 LRH |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Garage Size | 17 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LED TV; LR 49", Garage 32" |
| Awning Info | 16' and 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FM4837SBB04184 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


