New 2025 Gulf Stream RV Matrix SVT 21QBD Travel Trailer
Gulf Stream Matrix SVT travel trailer 21QBD highlights:
- Pass-Through Storage
- Dinette Slide
- RV Queen Bed
- Rear Bathroom
This Matrix SVT travel trailer is a lightweight companion that will travel with you to all of your favorite places! Before heading out, you'll want to stock up the 8 cubic foot 12V refrigerator with food, the dual shirt closets with your garments, the full rear bathroom medicine cabinet with your toiletries, and the exterior pass-through storage with your beach gear. You can invite a friend or two to come inside and play games at the booth dinette slide, or you can call it an early night and draw the privacy curtain before jumping into the 60" x 74" bed.
With any Matrix SVT travel trailer by Gulf Stream, the lightweight fiberglass sidewalls with Azdel will provide an easy to tow RV that offers a balance of value and comfort throughout. There are also deluxe slam-latch luggage doors, black radius tinted safety windows, and a one-piece vinyl roof for added durability. Inside, you'll find designer window treatments, easy-care vinyl flooring, and solid wood cabinet stiles. Each model also includes the SVT Package that includes a tankless water heater, night shades, a power tongue jack, and many more convenient features.
AMVIC LICENSED BUSINESS
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $6,294
Sale Price: $37,575
Stock# G0035
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 420 lbs |
| Dry Weight | 3576 lbs |
| Cargo Capacity | 2444 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


