New 2025 Modern Buggy RV Modern Buggy TC14 Truck Camper
Modern Buggy truck camper TC14 highlights:
- 4 Side Windows
- Dinette Bed
- Large Refrigerator
- 16' 9" Exterior Length
- Wet Bath
Expand your horizons in this spacious truck camper! A dinette bed will provide a place to relax after you've made lunch on the two burner stove, and this space can double as sleeping space for a guest. And you're sure to get a great night's rest on the front bed. The 2-way Max Air vent will provide great ventilation, and you can choose to add the optional 13.5 BTU rooftop A/C to cool you off even further. And you are sure to appreciate the tankless on-demand water heater will provide hot water when you need it!
The Modern Buggy truck camper is constructed with Azdel walls, roof and ceiling for added durability, plus they are off-grid ready with torsion axles, all-terrain tires, and optional solar power. You will love the stainless steel sink with a faucet, and the USB stations will keep your electronics powered up. There is an outside spray port shower box outside, and you can choose an optional power jack for hassle-free set up!
OPTIONS:
- Campers Comfort Package
- Rooftop A/C
- CSS M-Drive Power Jack w/Wireless Remote
LIST OF OPTIONS MAY NOT BE ACCURATE
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $13,600
Sale Price: $27,900
Stock# 11-25
Exterior Color: White Topographic
Interior Color: White Sands
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft 8 in |
| Interior Color | White Sands |
| Exterior Color | White Topographic |
| Dry Weight | 1949 lbs |
| Fresh Water Capacity | 11 gals |
| Refrigerator Type | Large |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| TV Info | 24" Summit HDTV |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 4M9TC170XS1201364 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


