New 2025 Tiffin Motorhomes Byway 33 FL Motor Home Class A - Diesel
Experience ultimate diesel luxury in a front-living floorplan featuring a massive 75-inch TV and a private king suite on a smooth Freightliner chassis.
Tiffin Motorhomes Byway Class A diesel motorhome 33 FL highlights:
- Four Slide Outs
- Exterior TV
- Booth Dinette Sleeper
- Bedroom Wardrobe
You’re going to be captivated by the refined elegance and open-concept living of the New 2025 Tiffin Motorhomes Byway 33FL! This "Front Living" Class A diesel pusher is the ultimate choice for travelers who refuse to compromise on luxury or performance. You’ll love the expansive front living area, anchored by dual opposing slide-outs that create a residential-scale environment featuring handcrafted cabinetry, plush theater seating, and a lift-TV system that tucked away to provide a panoramic view when not in use. The gourmet kitchen is a chef's dream, boasting solid-surface countertops, a convection microwave, and a residential refrigerator—all set atop beautiful, durable flooring. Retreat to the private rear master suite to find a king-size bed, a massive wardrobe with washer/dryer prep, and a private bathroom featuring a spacious one-piece fiberglass shower. Built on the rugged Freightliner® Straight Rail Chassis with a 340-hp Cummins® B6.7 engine, this Byway delivers a smooth, quiet, and powerful ride that Tiffin is legendary for!
Choosing Campers Inn RV for your next big purchase means you’re gaining a lifelong travel partner dedicated to keeping you on the road. Since 1966, our family-owned business has prioritized a "People First" mission, treating every customer like a member of our own camping family. When you take home this Tiffin Byway, you’re backed by our exclusive "Innside Access" program—a $7,000 value—which gives you the ultimate peace of mind with 24/7 roadside assistance, mobile mechanic support, and two free annual inspections. With over 50 locations coast-to-coast, help is always nearby, whether you're navigating the Blue Ridge Parkway or parked at a luxury resort. Our team is committed to providing a thorough, expert walkthrough of all your motorhome's high-tech systems—from the 6.0 kw Onan® Generator and Truma AquaGo® Comfort on-demand water heater to the Spyder Controls multiplex system—so you can head out with total confidence!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $105,605
Sale Price: $239,995
Stock# 21163449
Chassis: Freightliner XCS Straight Rail Rear Engine Diesel
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 35 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 29800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 255/70R 22.5 |
| Furnace BTU | 65000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins B6.7 |
| Chassis | Freightliner XCS Straight Rail Rear Engine Diesel |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 90 gals |
| Wheelbase | 198 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential with Bottom Freezer |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 28.5" x 40.5" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 10800 lbs |
| Axle Weight Rear | 19000 lbs |
| LP Tank Capacity | 24 gals |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Instant |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 71 cu. ft. |
| TV Info | LR TV, BR TV |
| Awning Info | Lippert Side-Mounted Power w/Integrated LED Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 33000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACJFC3SCWC9232 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


