New 2025 Travel Lite Up Country 900U Truck Camper
Deep woods ready wood-free build, 20K BTU furnace, and everything you need for quick overnights.
Travel Lite Up Country truck camper 900U highlights:
- Queen-Size Bed
- Sofa with a Table
- Two Burner Stove
- Outdoor Spray Port
This truck camper has everything you need while you're away from home! There is a queen-size bed up front with wrap-around nightstands, plus additional storage and foot lockers with USB ports to charge your devices. You can prepare meals on the two burner stainless steel stove or in the stainless steel microwave, and the 12V refrigerator will be perfect for cold items. There is also a wardrobe/pantry that can be used for storage. This model includes a convenient wet bath with a sliding door, so you won't even have to use the camp's facilities when you stop for the night!
The Up Country by Travel Lite is a sturdy yet lightweight truck camper that can go deep into the woods. The wood-free construction includes a Hydro-Lite exterior, aluminum trussed roof, and laminated floors. A monitor panel allows you to keep an eye on the systems, and there's prep for a backup camera as well. A 20K BTU furnace extends the camping season into the cooler months, and you can add an optional 15K BTU roof mount air conditioner for the hot summer too! No matter the weather, you'll enjoy the stereo with indoor and outdoor speakers.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $13,588
Sale Price: $24,595
Stock# 10371
Exterior Color: White
| Sleeps | 4 |
| Length | 17 ft 6 in |
| Exterior Color | White |
| Dry Weight | 2318 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Black Water Capacity | 5 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Floor Length | 7 ft 7 in |
| Center of Gravity Front | 33 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Type | ON DEMAND |
| AC BTU | 15000 btu |
| Truck Bed Size | Long |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | TTCCU1705S1010297 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


