New 2026 Adventurer Manufacturing Inc. Scout Kenai Truck Camper
Lightweight truck camper. Equipped with bed rail runners, Clear View bunk windows, Crosswing awning, Dometic fridge/freezer, Fantastic fan, 2 hanging storage bags, portable indoor/outdoor cooktop, rear-mounted diesel heater, removable 4 corners jacks, Roto Pax 2 gallon water pack, slide-out bunk extensions, Thetford cassette toilet, and Unbound Power - Inverter.
Adventurer Manufacturing Inc. Scout Kenai truck camper highlights:
- Designated Bathroom Area
- Interior Wardrobe
- Mud Room Entrance
- Gear Locker
This attractive and accommodating truck camper is equipped with your very own designated bathroom area which has a Lifesaver portable 4.9 gal. Jerry can with charcoal filter and spray wand! Enjoy a good night's rest each night on the front bed and convertible dinette lounge with sleeper conversion. Gaze up at the stars through the moon roof with screen and solar reflective shade. The back porch light will come in handy at night and the snap-in privacy curtain adds extra privacy when needed. Don't worry about tracking dirt inside thanks to the mud room entrance with a stainless steel drain pan!
Start camping on your terms with any one of these Adventurer Manufacturing Inc. Scout truck campers! Lightweight, highly durable, and energy efficient. They feature decorative interior composite panel for more durability and low maintenance. An aluminum exoskeleton framing and a full composite substrate construction will protect your unit during harsh weather, and you can keep your electronics charged with the USB ports. The ratchet tie down system provides precise tension control and high load capacity. Come choose the basecamp that best suits your adventurous lifestyle today!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# ACCP72913
Interior Color: STONE
| Sleeps | 4 |
| Length | 12 ft 2 in |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 6 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | STONE |
| Fresh Water Capacity | 4.9 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Floor Length | 7 ft 9 in |
| LP Tank Capacity | 10 lb |
| Truck Bed Size | Short/Long |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Solar Wattage | 190 watts |
| VIN | 72913 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


