New 2026 Airstream World Traveler 22RB Travel Trailer
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Airstream World Traveler 22RB travel trailer highlights:
- Front Dinette
- Middle Full Bath
- Two-Burner Gas Cooktop
- V-Shaped Twin Bed
- ZipDee Patio Awning
Adventure awaits in this travel trailer for four campers! Once you arrive at your destination, you can make a quick lunch in the kitchen, then dine at the convertible dinette. The middle bath includes everything you need to freshen up each day, and the wardrobe between the bath and rear beds will help you keep your things tidy. The V-nose twin beds include a memory foam mattress for added comfort, plus there is storage under the bed to store your bags away.
The World Traveler travel trailer by Airstream is your ticket to adventure both near and far! You will enjoy Airstream's timeless design with an aluminum exterior skin, a seamless white aluminum roof, and a semi-monocoque molded fiberglass superstructure for added durability. There are dual-pane acrylic windows outside, along with LED taillights, insulated and heated tanks, plus an exterior shower with hot and cold water. Inside, you'll love the custom wood cabinetry with drawer slides, complete white aluminum walls and ceiling, and laminate galley countertop. There is a JBL Audio stereo with Bluetooth and two speakers so you can listen to your favorite tunes as you camp, and the optional solar charging system gives you the ability to go off grid if the adventure calls it.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# 31527
| Sleeps | 4 |
| Length | 22 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft |
| Int Height | 6 ft |
| Hitch Weight | 450 lbs |
| GVWR | 4500 lbs |
| Dry Weight | 3700 lbs |
| Cargo Capacity | 800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 19 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 12 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 |
| Furnace BTU | 14300 btu |
| Available Beds | V-Shaped Twin Beds |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.1 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Plus |
| AC BTU | 10000 btu |
| TV Info | 24" 12V DC HD Smart TV |
| Awning Info | Manual ZipDee w/Weathermax Fabric |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1STGHTF19TJ580020 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


