New 2026 Alliance RV Avenue 38DBL Fifth Wheel
400W Solar Panel w/ 30AMP MPPT Controller, Tri fold Sofa, Theater Seating, No Carept.
Alliance RV Avenue 38DBL fifth wheel highlights:
- Rear Loft Above 60" x 70" Bed
- Queen Bed
- Bath and a Half
- Outdoor Kitchen
- Double Entry/Exit
Layout & Sleeping
-
Front private bedroom with queen bed (optional king)
-
Rear bunkroom + loft with two beds and TV
-
Bath-and-a-half design (full bath + rear half bath)
-
Sleeps up to 8 people
Living Area
-
Dual theater recliner seating
-
50-inch HDTV entertainment center
-
Floating dinette with storage ottoman
-
Large living space with 3 slide-outs
Kitchen
-
3-burner cooktop
-
16-cu-ft 12-V refrigerator
-
Pull-out pantry and large counter space
-
Residential-style kitchen layout
Exterior Features
-
Outdoor kitchen with griddle and refrigerator
-
Two power awnings
-
Exterior baggage door to loft storage
-
Dual entry doors for easy access
Comfort & Systems
-
Dual A/C units (~27,000 BTU)
-
Washer/dryer prep
-
Large shower with seat (30" × 50")
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $17,532
Sale Price: $89,995
Stock# 104805
Interior Color: LINEN
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Interior Color | LINEN |
| Hitch Weight | 2400 lbs |
| GVWR | 15995 lbs |
| Dry Weight | 12890 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 106 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 50" |
| Number of Awnings | 2 |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 7M5FA4220TA011426 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


