New 2026 Alliance RV Delta 252RL Travel Trailer
The Alliance Delta 252RL is a perfect camper for couples and small families. At 30 feet long with a dry weight of 6,545 lbs, it is a perfect candidate for long haul travel or spontaneous weekend getaways. A large rear slide-out provides a feeling of comfort usually found in campers twice its size! That slide allows the Delta 252RL to still have a designated dinette for eating and additional sleeping, while also having a reclining sofa to relax after long days exploring the campground. The wall-to-wall pass-through bathroom creates a spacious area to make sure you stay refreshed even with the slide-out in! Speaking of staying refreshed, the walk-around residential queen mattress makes sure you sleep well and get up ready for more camping fun! From Goodyear tires to a 400-watt solar panel, the Alliance Delta 252RL has packed in everything you need and more to worry less and camp more!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $8,202
Sale Price: $48,995
Stock# 18455
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 687 lbs |
| GVWR | 8450 lbs |
| Dry Weight | 6545 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Available Beds | Full Queen |
| Refrigerator Type | 12v |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Type | On Demand |
| TV Info | 40" HDTV |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 7M5TD2923TC309395 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

