New 2026 Alliance RV Delta Solo ML166 Travel Trailer
SUV Towable / Rear Bath / Mid Kitchen / Sofa in Slideout / Front Queen Bed
Options Added:
Independence Package*
Convenient Camping Package*
Solar Package*
RVIA Seal
Alliance RV Delta Solo travel trailer ML166 highlights:
- Overhead Storage
- 13" Awning
- Sofa In Slide Out
- Queen Bed
Enter this thoughtfully designed trailer through the 28" entry and step into a space that blends comfort and functionality. At the front, a 60" x 80" queen bed offers restful sleep, complete with a wardrobe at the foot and overhead storage. The center features an L-shaped kitchen equipped with a sink, 2-burner cooktop, overhead cabinets, and a 32-inch TV, while directly across, a 10-cu. ft. refrigerator and a slide out with a 60" jackknife sofa maximize space and convenience. At the rear, enjoy a full bathroom with a 30" x 36" shower, toilet, sink, linen shelves, and additional overhead storage making this compact trailer feel like home wherever you go.
Each Delta Solo model is designed to deliver both comfort and convenience in a compact footprint. Inside, you'll find residential-style touches like can-style LED ceiling lights, durable cabinet doors with magnetic catches, and commercial-grade vinyl flooring built to last. On the exterior, practical travel features include easy-access switches for the slide-out and awning, sturdy Step Above fold-out entry steps, and color-coded, numbered wiring for simplified maintenance and troubleshooting.
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,490 or $25/mo*. Ask our team for details.
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $11,623
Sale Price: $25,995
Stock# TC309356
Interior Color: Unity
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Interior Color | Unity |
| GVWR | 5650 lbs |
| Dry Weight | 4148 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Available Beds | Queen Bed |
| Refrigerator Type | 12 V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| TV Info | 32" TV |
| Awning Info | 13' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


