New 2026 Alliance RV Paradigm 382RK Fifth Wheel
Alliance RV Paradigm fifth wheel 382RK highlights:
- Rear Kitchen
- Bath and a Half
- Master Suite
- Middle Living Area
- King Bed Slide Out
- Turn Table Dinette
You won't want to camp any other way once you step inside this fifth wheel! The chef will enjoy all of the space in the rear kitchen with ample counter space, a 19-cu. ft. 12-volt residential refrigerator, and a pantry for snacks. Everyone will love to meet in the middle living area that includes an L-sofa sleeper and a dual recliner loveseat across from the 50" Smart TV and fireplace. There is also a second loveseat and a turn table dinette across the room for even more seating space. The half bathroom is nearby for quick bathroom breaks too. You will feel right at home in the master suite with a king bed slide to lay your head on at night, a flip top dresser with a Smart TV above it to watch your movies in true comfort, and a seat with storage, plus access to the front full bathroom. Inside the bathroom, you will find a 61" x 30" shower to freshen up in and a walk-in closet with shelves and washer and dryer prep if you choose to add these appliances!
The Paradigm fifth wheels by Alliance RV are functional, high-quality, and luxurious for an unforgettable camping experience. There are three A/C units and a 40K BTU furnace to keep you comfortable year around, and you'll appreciate additional convenient amenities, like the all-in-one enclosed/heated utility center and the color coded and numbered wiring. A Helux Series coil spring pin box comes standard for hassle-free towing, along with Curt 8,000 lb. axles. You'll love the kitchen with its LG solid surface countertops and Lusso range, plus there is LED motion lighting in the pantry and a Maxx fan with a rain sensor to keep everything fresh when making dinner. Each model also includes an HD Smart TV in the living room and bedroom. And of course, there are a variety of options you can choose from to further customize your fifth wheel; dual pane windows, Super Solar Plus, slide out awning toppers, and generator prep or a generator to name a few!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $21,677
Sale Price: $124,995
Stock# R7942
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 3035 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 14812 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 106 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12 Volt Residential |
| Refrigerator Size | 19 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 61" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 40500 btu |
| TV Info | LR 55" Smart TV, BR Smart TV |
| Awning Info | Friction-Hinge Adjustable Solera with Manual Override and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 7M5FP4229TB208524 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


