New 2026 Alliance RV Valor 44V14 Toy Hauler Fifth Wheel
Rule the road and relax in style The 2026 Alliance RV Valor 44V14 redefines what a toy hauler can be
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $39,431
Sale Price: $124,995
Stock# 112816
Interior Color: Harmony Linen
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 45 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Interior Color | Harmony Linen |
| Hitch Weight | 3253 lbs |
| GVWR | 21000 lbs |
| Dry Weight | 15895 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 93 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40500 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 14 ft |
| TV Info | LR 50" HDTV, Garage 40" TV |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 7M5FV4738TD401243 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


