New 2026 Alliance RV Valor All-Access 27T14 Toy Hauler Travel Trailer
400 Watt Solar Panel, 30 Amp Charge Controller, 12 Volt Heat Pads for Tanks, Sofa w/ Power Recliners.
Alliance RV Valor All-Access toy hauler 26T13 highlights:
- Queen Bed Slide
- 14' Garage
- Dual Lounge Chairs
- Outside Refrigerator
- Bedroom Wardrobe with a Mirror
Garage & Cargo
-
14 ft garage with multipoint tie-down system to secure toys.
-
Weather-resistant rear ramp door and fully insulated garage floor.
-
Dual entry doors for easy access (garage & living area).
Interior Living & Comfort
-
Private bedroom with queen bed.
-
Sofa with power recliners in living area.
-
HD TV hookup in living space.
-
Large residential shower in bathroom.
-
Commercial-grade vinyl flooring (no carpet) – easier to clean.
Kitchen & Features
-
3-burner cooktop, microwave, and 10 cu ft 12 V refrigerator.
-
Hardwood cabinetry with soft-close doors and hidden hinges.
-
Centralized docking station for easy hookup management.
Power & Off-Grid Ready
-
Solar and generator prep included.
-
Optional 400 W solar panel and charge controller.
-
Masters of 12 Volt package with 12 V JBL sound system and USB charging stations.
Climate & Utilities
-
13,500 BTU air conditioner
-
30,000 BTU furnace
-
Large fresh (98 gal) and grey/black water tanks ( 93 / 53 gal).
Construction & Build
-
Walkable seamless PVC roof covering
-
Azdel-backed fiberglass sidewalls
-
Painted fiberglass front cap
-
Mylar-reinforced exterior seals
-
No in-floor heat vents (heat through walls instead)
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $13,948
Sale Price: $69,995
Stock# 106249
Interior Color: HARMONY LINEN
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Interior Color | HARMONY LINEN |
| Hitch Weight | 1697 lbs |
| GVWR | 13000 lbs |
| Dry Weight | 8336 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 93 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 27" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 14 ft |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR HDTV |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 7M5TV3125TD400693 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


