New 2026 Alliance RV Valor All-Access 35A14 Toy Hauler Fifth Wheel
400 Watt Solar Panel, 30 Amp Charge Controller, Generator Prep, Sofa w/ Power Recliners
Alliance RV Valor All-Access toy hauler 35A14 highlights:
- Kitchen Pantry
- Dual Entry Doors
- Front Private Bedroom
- 14' Separate Garage
- 30" x 72" Bunk/Loft Bed
- Bath and a Half
Alliance outfits this model with a robust standard feature set, including:
Comfort & Convenience
-
Multiple air conditioners (two 13.5 k A/C units typical) with a 30,000 BTU furnace
-
Residential LED recessed ceiling lights and light-dimming switches
-
HD TV in living area
-
Commercial-grade vinyl flooring (no carpet, easier to clean)
-
Soft-close cabinets, hidden hinges, premium hardware
-
Centralized docking station for utilities
Construction & Durability
-
Painted fiberglass front cap for protection and style
-
Azdel-backed fiberglass sidewalls for strength and insulation
-
101" wide-body Benchmark chassis for superior stability and cargo capacity
-
Walk-on seamless PVC roof for weather resistance
Off-Grid & Power
-
Off-the-Grid Pack option includes 400 W solar panel, 40 amp controller, and generator prep
-
Masters of 12 Volt Package featuring 12V JBL sound system & USB charging
Exterior & Utility Features
-
Weather-resistant garage ramp door with tie-downs
-
Plenty of exterior storage space and easy-care finishes
-
Large single awning for outdoor shade (varies by dealer)
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $26,481
Sale Price: $89,995
Stock# 109069
Interior Color: HARMONY LINEN
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | HARMONY LINEN |
| Hitch Weight | 2912 lbs |
| GVWR | 16800 lbs |
| Dry Weight | 12590 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 93 gals |
| Black Water Capacity | 93 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 14 ft |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | LR HDTV |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 7M5FV3926TD401045 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


