New 2026 ATC Trailers PLA 550 3217 Toy Hauler Travel Trailer
Where rugged all-aluminum construction meets luxury living, built for those ready to haul their toys and elevate every adventure.
ATC Trailers PLA 550 toy hauler 3217 highlights:
- Front Private Bedroom
- Spacious Full Bath
- Dinette Table with Four Chairs
- Convection Microwave
Time spent in this toy hauler will be time well spent! There is 17' 5" total garage space for your toys plus a cableless rear ramp door for easy unloading. You can whip up a meal on the LP two burner cooktop or in the convection microwave when you get back from trail riding, and the 10-cu. ft. 12V refrigerator will keep your food fresh. There is also a dinette table with four folding chairs where you can dine together. A full bath lets you clean up before bed, and you'll find a front private bedroom with a queen bed for all-around comfort!
The PLA 550 toy hauler travel trailers by ATC Trailers are built for the long haul with a fully integrated aluminum frame, a one-piece aluminum roof, composite ramp door, and an enclosed underbelly. There is an electric tongue jack outside, along with a pass-through storage, power awning with a light strip, and electric scissor jacks for easy set up. The LifeTrac modular component system will let you configure your garage space how you need it, and there are three rows of Airline tracks with covers to secure your gear. You will also love the interior with its aluminum cabinets with solid surface countertops, dimmable can ceiling lights, and composite with commercial-grade vinyl flooring to name a few comforts!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $20,559
Sale Price: $116,506
Stock# 12206
Exterior Color: Medium Charcoal
Interior Color: Cashmere Grey
| Sleeps | 6 |
| Length | 38 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft 6 in |
| Interior Color | Cashmere Grey |
| Exterior Color | Medium Charcoal |
| Hitch Weight | 1620 lbs |
| GVWR | 13200 lbs |
| Dry Weight | 9230 lbs |
| Cargo Capacity | 3970 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 235/80R16E |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Generator | 6k |
| Fuel Capacity | 36 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 28" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| Garage Size | 17 ft 5 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | LP Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 32" Smart TV |
| Awning Info | 25' Electric with Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5JX1T3226TF236798 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


