New 2026 Bigfoot Industries Bigfoot 2500 Series C9.6SB Truck Camper
Bigfoot Industries Bigfoot 2500 Series truck camper C9.6SB highlights:
- RV Queen Bed
- Microwave Oven
- Day/Night Shades
- Cab Thru Window
- Short Box
It's possible to camp with at-home comforts, and this truck camper is proof of that! Once you arrive at the campground, prepare lunch on the three burner cooktop, then dine together at the booth dinette. You'll appreciate a 2-way refrigerator for perishables, plus overhead cabinets snacks. There is additional storage in the bedside storage cabinets and the shirt closet in the bunk area. This model also includes a convenient wet bath, so you won't have to leave your camping in the middle of the night!
Each Bigfoot 2500 Series truck camper by Bigfoot Industries features a lightweight two piece fiberglass exterior shell and 1.5" high density EPS insulation for four-season fun! Having a living area skylight will let natural light in, and the washable vinyl wall paneling will be super easy to clean after a week long trip. Each model includes electric jacks and a wireless remote control so you can set up camp easier than ever, and there is a rear door electric awning that will provide some protection against the elements. Like with all Bigfoot Industries brands, you'll have a wide variety of options to choose from, including a rear view camera system, a solar energy system, an A & E box awning, and much more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $7,110
Sale Price: $61,995
Stock# ATL7389
Interior Color: Driftwood/Windswept
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 8 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Interior Color | Driftwood/Windswept |
| Dry Weight | 2930 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 14 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Electronic Ignition |
| Truck Bed Size | Short |
| Awning Info | 6' Rear Door Electric |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 2GXC96S01TS021427 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


