New 2026 Brinkley Model Z 2700 Fifth Wheel
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Brinkley Model Z 2700 fifth wheel highlights:
- L-Sofa with Four Recliners
- Flip-Up Countertop
- Fireplace
- Dual Awnings
- Shoe Storage
Featuring a spacious L-sofa with four recliners and a 65” articulating TV for endless entertainment, this fifth wheel is a great option to get on the road! The convertible dining table/L desk seats up to four people, making it perfect for meals, work, or play. You can cozy up by the fireplace and enjoy quality time with loved ones. Plus, ample shoe storage keeps your gear organized. The kitchen is equipped with solid surface countertops, dishwasher prep, a residential microwave, and a three-burner cooktop. Also, the large pantry with pull-out drawers provides ample storage for your favorite ingredients and cooking essentials. The one-piece fiberglass shower is a highlight of the bathroom, offering a convenient space to get ready, and additional storage is provided by the linen closet. And you will love the front main bedroom featuring a residential queen memory foam mattress with nightstands, outlets, and USB & USB-C ports for convenient charging.
The Brinkley mid-profile Model Z fifth wheels bring you clean lines and an upscale look with plenty of style and exciting new features like the industry first brass plumbing connections. These units also feature an automotive grade front cap, plenty of exterior storage, exterior hot and cold showers, and wide stance leveling jacks for easy set up. Residential frameless windows provide a clean look and beautiful views, and ample electrical outlets and 6 USB/USB-C outlets allow all of your electronics and appliances to easily be used and charged.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $22,887
Sale Price: $96,995
Stock# 31158
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2081 lbs |
| GVWR | 14995 lbs |
| Dry Weight | 11462 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 115 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 215/75 R17.5 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 42" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 31500 btu |
| Awning Info | 8' 6"' & 14' Electric w/Neon COB/Dotless LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 370 watts |
| VIN | 7T0FZ3122TF012412 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


