New 2026 Coachmen RV Apex Nano 183BH Travel Trailer
DOUBLE BUNKHOUSE/ EXTERIOR CAMP KITCHEN/ FRONT MURPHY BED/ OFF GRID PACKAGE/EXTERIOR ENTERTAINMENT CENTER W TV & FLIP UP WINDOW!!
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 APEX 183BH
- SORRENTO DÉCOR
- APEX NANO PACKAGE
- VACUUM-BONDED LAMINATED AZDEL
- FIBERGLASS SIDEWALLS, REAR WALL, AND
- CROWNED ROOF, LAMINATED ALUMINUM FRAME
- FLOOR, FIBERGLASS FRONT CAP W/ WINDOW,
- LED LIGHT & FRONT STONE GUARD, ALUMA-CAGE
- CONSTRUCTION, ENCLOSED UNDERSELLY W/
- FORCED AIR/HEAT (DBL AXLE), SLIDE SYSTEM
- (N/A 1858H, 1868H, & 187RB), ALUMINUM RIMS,
- LADDER PREP, CAST IRON GRIDDLE, MOUNTED
- WIRELESS BLUETOOTH SPEAKER, STABILIZER
- JACKS, LP PORT, TANKLESS WATER HEATER, H/C
- OUTSIDE SHOWER, BLACK TANK FLUSH, SWING
- AWAY ASSIST HANDLE, FRICTION HINGE ENTRY
- DOOR, SOLID STEP, MAGNETIC BAGGAGE DOOR
- CATCH, HARD VALANCES W /NIGHT SHADES, LED
- INTERIOR LIGHTS, MICROWAVE, 2-BURNER
- COOK-TOP, 8 CU FT 12V REFER, SINGLE SINK W/
- COVER, ACCESS DOORS UNDER DINETTE, FRAME
- RECEIVE PREP (DBL AXLE ONLY), DIGITAL TV
- ANTENNA W/ CABLE CONNECTION AND WIFI
- CAPABILITY, SHOWER/TUB SURROUND, SKYLIGHT
- IN BATH, MATTRESS W/ COVER, B/U CAMERA
- MOUNT, BATTERY DISCONNECT SWITCH
- COMFORT PACKAGE
- DIRECT VENT FURNACE, 15K BTU ROOF A/C,
- POWER AWNING W/ LED LIGHT, SPARE TIRE &
- CARRIER
- OFF GRID PACKAGE
- DUAL 20 LP TANKS W/ COVER, 200W SOLAR
- PANEL MOUNTED ON ROOF, 30 AMP CONTROL
- CHARGER,12V OUTLETS & USB CHARGERS, 12V
- HIGH POWERED 3 SPEED VENT FAN
- MURPHY BED
- 16" All TERRAIN TIRES W/ALUM RIMS
- RVIA SEAL
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $8,215
Sale Price: $27,995
Stock# 38195
| Sleeps | 6 |
| Length | 22 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 384 lbs |
| GVWR | 4700 lbs |
| Dry Weight | 3636 lbs |
| Cargo Capacity | 1064 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 247 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy Bed |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | Power w/LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 55 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 000049 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


