New 2026 Coachmen RV Apex Nano 208BHS Travel Trailer
OFF GRID PACKAGE / OUTDOOR KITCHEN/ REAR DOUBLE BUNKS/ MURPHY BED/ 15" ALL TERRAIN TIRES/ 400W SOLAR !!
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 APEX 208BHS
- SORRENTO DÉCOR
- APEX NANO PACKAGE
- VACUUM-BONDED LAMINATED AZDEL FIBERGLASS SIDEWALLS, REAR WALL, AND CROWNED ROOF, LAMINATED ALUMINUM FRAME FLOOR, FIBERGLASS FRONT CAP W/ WINDOW, LED LIGHT & FRONT STONE GUARD, ALUMA-CAGE CONSTRUCTION, ENCLOSED UNDERBELLY W/ FORCED AIR/HEAT (DBL AXLE), SLIDE SYSTEM (N/A 187RB AND BELOW), ALUMINUM RIMS, LADDER PREP, CAST IRON GRIDDLE, MOUNTED WIRELESS BLUETOOTH SPEAKER, STABILIZER JACKS, LP PORT, TANKLESS WATER HEATER, H/C OUTSIDE SHOWER, BLACK TANK FLUSH, SWING AWAY ASSIST HANDLE, FRICTION HINGE ENTRY DOOR, SOLID STEP, MAGNETIC BAGGAGE DOOR CATCH, HARD VALANCES W /ROLLER SHADES, LED INTERIOR LIGHTS, AIR FRYER MICROWAVE,
- 2-BURNER COOK-TOP, 10 CU FT 12V REFER, SINGLE SINK W/ COVER, ACCESS DOORS UNDER
- DINETTE, FRAME RECEIVE PREP (DBL AXLE ONLY), DIGITAL TV ANTENNA WI CABLE
- CONNECTION, SHOWER/TUB SURROUND, SKYLIGHT IN BATH, MATTRESS W/ COVER, B/U CAMERA MOUNT, BATTERY DISCONNECT SWITCH
- COMFORT PACKAGE
- DIRECT VENT FURNACE, 15K BTU ROOF A/C(DUAL SK SOFT START A/CON 213, 216, 224, 228), POWER AWNING W/ LED LIGHT, SPARE TIRE & CARRIER.
- OFF GRID PACKAGE
- DUAL 20 LP TANKS W/ COVER, 400W SOLAR
- PANEL MOUNTED ON ROOF, 30 AMP CONTROL
- CHARGER, 12V OUTLETS & USB CHARGERS, 12V
- HIGH POWERED 3 SPEED VENT FAN
- MURPHY BED
- 15” ALL TERRAIN TIRES W/ ALUM RIMS
- RVIA SEAL
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $19,968
Sale Price: $29,995
Stock# 39435
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Hitch Weight | 596 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4260 lbs |
| Cargo Capacity | 1740 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 14' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 55 amp |
| VIN | 000769 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


