New 2026 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 301BHS Travel Trailer
JUST ARRIVED! ONLY ONE IN EXISTENCE (PROTOTYPE BUNKHOUSE FLOORPLAN)!
Coachmen Apex Ultra-Lite travel trailer 301BHS highlights:
- Pass-Through Storage
- Tub/Shower
- Three Burner Cooktop
- Rear Private Bunkhouse
- Booth Dinette
Lightweight living and camping is found with the Apex Ultra-Lite travel trailers by Coachmen. These eco-friendly units are made to last thanks to the Azdel composite sidewalls, the laminated aluminum floor, and the vacuum-bonded laminated trussed roof. Super lube axles make towing easier than ever, plus there is a friction hinge entrance door, a 200-watt solar panel with a 30 Amp control charger, and slam latch baggage door catches for easy unloading. Some of the interior comforts you'll fall in love with are the one-piece seamless edge countertops, the hard valances with roller shades, the matte black hardware, and the Casino Bisque cabinetry. The Apex Ultra-Lite trailers also include a USB charge station, plus a digital TV antenna with cable hook-ups and Wi-Fi capability for the option to stay connected as you camp!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# 26A235
Interior Color: SORRENTO
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Interior Color | SORRENTO |
| Dry Weight | 7130 lbs |
| Cargo Capacity | 1832 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 45000 gal |
| Water Heater Type | On demand tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED Smart TV |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CXVB5TS050094 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


