New 2026 Coachmen RV Catalina Destination Series 42CONDO Destination Trailer
The 2026 Coachmen Catalina Destination 42CONDO is a massive residential-style "condo" on wheels, featuring unique dual lofts and sleeping space for up to 13 people.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $20,939
Sale Price: $66,995
Stock# 113138
Interior Color: DRIFTWOOD
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | DRIFTWOOD |
| Hitch Weight | 1303 lbs |
| GVWR | 13585 lbs |
| Dry Weight | 12585 lbs |
| Cargo Capacity | 1000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 89 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | French Door |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 26' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2CA7B9TX037233 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


