New 2026 Coachmen RV Catalina Legacy Edition 283RNR Travel Trailer
NO HIDDEN FEES!Coachmen Catalina Legacy Edition travel trailer 283RNR highlights:
- Full Bathroom
- Kitchen Island
- Pass-Through Storage
- Outdoor Griddle
This travel trailer is your ticket to relaxation and adventure, with its inviting spaces and practical amenities. Gather around the U-shaped dinette for meals and laughter, or enjoy some quiet time on the trundle sofa. The entertainment center's power loft TV takes entertainment to new heights—literally. Whip up meals in the kitchen with the fridge, countertop extension, and microwave. Plus, you can unwind in the full bathroom, which is a serene space to refresh and recharge. Drift off to sleep surrounded by comfort, and wake up ready for adventure with the front bedroom is queen bed and dual wardrobes, which create a cozy sanctuary.
Each Catalina Legacy travel trailer by Coachmen is constructed with a cambered structural steel I-beam frame for added strength and support, plus an enclosed and fully sealed corrugated underbelly to extend your camping season. There is also a seamless Alpha roof membrane, R-7 insulation throughout, full length frame outriggers, plus many more durable construction materials. You will love the 6' 9" interior height, along with Congoleum woodplank linoleum flooring, solid surface kitchen countertops, and hard valance window treatments. Choose a Catalina Legacy today!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 435332
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | GE Stainless 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Electric w/Multicolor LED Strip & Remote |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


